Přicházející léto je dobou dovolených a cestování. Kdo má svého psího mazlíčka, obvykle řeší dilema, zda pejska umístit do psího hotelu, k příbuzným, známým, nebo jej vzít s sebou. Pokud se majitel rozhodne cestovat i s psem, musí vše naplánovat a přichystat tak, aby si rodina dovolenou opravdu užila. Vedle rodinných zavazadel je potřeba zabalit i věci pro pejska. Co musí mít pes ve svém zavazadle a co je třeba zařídit je odvislé od délky dovolené, od cílového místa a druhu dopravního prostředku.

Co je třeba zařídit

Ještě než se rozhodnete pro konkrétní zemi, informujte se na příslušném konzulátu o povolení k pobytu zvířat. V zemích EU platí jednotná cestovní ustanovení, podle kterých musíte mít pes svůj cestovní průkaz. Dále musí být pes označen elektronicky čitelným mikročipem nebo tetováním a musí být naočkován proti vzteklině. Také byste si měli předem ověřit, zda a případně za jaký poplatek je pobyt se zvířaty ve Vámi vybraném ubytovacím zařízení povolen. Také je dobré si zjistit, jaké bude v daném místě počasí, zda bude mít váš pejsek možnost se proběhnout a vykoupat a kde je nejbližší veterinář.

Co vzít pro psa

Psí zavazadlo by mělo obsahovat ochranné prostředky proti klíšťatům a jinou havětí, kleštičky na klíšťata a kartáč. Samozřejmostí je jeho obvyklé krmivo, pamlsky, miska na krmivo a miska na vodu. Chybět nesmí obojek, vodítko, ručník a pytlíky na exkrementy. Důležité jsou i případné léky, které pes pravidelně užívá a cestovní lékárnička. Na obojku by měl být štítek s adresou místa pobytu i s trvalou adresou. Aby se pes cítit dobře, měl by mít s sebou svůj oblíbený pelíšek a také hračky.

Cestování autem

Nejvíce jezdí čeští turisté k moři do Chorvatska. Na cestě je třeba dělat pravidelné zastávky nejen pro vás, ale i pro pejska, aby se mohl proběhnout a vyprázdnit. V autě byl měl mít své stálé a pohodlné místo. Nezapomeňte také na pití pro psa, kterému vezměte jeho misku a vodu do PET lahve.

Cestování letadlem

Tato varianta je také možná, ovšem vyžaduje větší nároky na organizaci a přípravu. Předně je třeba se informovat u dané letecké společnosti, zda a za jakých podmínek přepravuje zvířata. Dále si zjistěte, zda je možné do cílové destinace cestovat se psem a co je v dané zemi třeba splnit.

Similar Posts