Podzim je pohybu zaslíbený, už není horko, že by se sportovat nedalo, ale ještě nemrzne, aby se muselo se sportem přestat. A co podniknout? Rozhodně pořádné cyklovýlety, pro které je ideální oblast Českého krasu nedaleko Prahy. Navíc se lze dokonce do oblasti Karlštejnska pohodlně dostat po cyklostezce přímo z Prahy podél Vltavy. Oblast ale nabízí celou škálu různých cyklostezek, které jsou doplněné o naučné panely se zajímavostmi z historie nebo geologie.

Krásami Českého krasu po levém břehu Berounky

Po ubytování poblíž Karlštejna se můžete hned vydat po levém břehu Berounky na cyklistickou stezku, jejíž delší okruh měří 39 km. Začíná na zámku v Dobřichovicích a vede přes Karlické údolí, lomy Mořina, Solvayovy lomy na poutní místo Svatý Jan pod Skalou.

Na dalším zastavení v Srbsku lze pak navázat na druhou cyklostezku Krásami Českého krasu po pravém břehu Berounky nebo pokračovat na Karlštejn, který je poslední zastávkou.

Geologická naučná cyklostezka

Některé body jsou společné také pro druhou doporučenou cyklostezku, tentokrát geologickou a naučnou. Opět můžete vyrazit z penzionu u Karlštejna, protože poblíž jsou dokonce 3 zastávky z celkových 17 naučných panelů. Z Karlštejna vede stezka na Velkou Ameriku u Mořiny, na Špičatý vrch u Loděnice, odkud dojedete do poutního místa Svatý Jan pod Skalou. Následně se svažuje cesta údolím Kačáku, s pokračováním do Srbska, na Kodu a přes Kobylu a Zlatý kůň do Suchomast. Počítejte s tím, že tato cyklostezka je opravdu náročná včetně terénních výšlapů a měří 39 km.

Po stopách českých králů

Pohodovější cyklostezka malebným údolím Berounky se jmenuje Po stopách českých králů. Spojuje město Beroun s královským hradem Karlštejnem. Pokračovat však můžete až na zříceniny hradů Žebrák a Točník, případně se vydat odbočkou do městečka Nižbor, které je proslavené rodinnými sklárnami s historií broušeného křišťálu sahající do roku 1846. U Nižboru však můžete také prozkoumat keltské oppidum Stradonice, kam také cyklostezka vede. Úsek ze Srbska do Nižboru měří necelých 17 km a terén je vhodný i pro dětská kola nejmenších cyklistů..

Similar Posts