Patříte mezi čtenáře fiktivních knih? Pak pro vás máme skvělou zprávu spojenou s vaší inteligencí. Chcete vědět víc? V tomto článku se dozvíte vše podstatné.

Čtení patří mezi náročnější aktivity. Tedy alespoň v porovnání s moderními způsoby zábavy. Mobilní telefony, počítače i televize vás uspokojí prakticky bez námahy. O to lepší je proto číst. Tímto způsobem trénujete svůj mozek, a na oplátku za to dostanete celou řadu benefitů. Jeden z nich přitom ční nade všechny.

Dobrá zpráva pro čtenáře fikce

Nejčtenější knihy, méně známé tituly – na tom nezáleží. Většina lidí tento způsob zábavy používá jako únik před realitou. Jako místo, kam se mohou schovat před vnějším světem. Vždyť ono utéct před povinnostmi a problémy někam, kde nic z toho neexistuje, má skoro až terapeutický účinek. Ve světle těchto informací si už asi každý domyslel, že čtenáři kvůli tomu nemají dost dobré sociální schopnosti. To ale vůbec není pravda.

Jedna studie publikovaná v roce 2013 v magazínu Science totiž dokázala, že čtenáři fikce mají tyto schopnosti naopak dost dobře rozvinuté. Účastníci výzkumu zvládli i lépe porozumět tomu, v co jiní lidé věří, po čem touží a na co myslí. Povedlo se jim tedy ještě více prokázat spojení mezi pravidelným čtením a sociálními schopnostmi. To ostatně dokázal i finální test empatie, ve kterém čtenáři fikce získali mnohem více bodů než milovníci jiných žánrů.

Příběh = dobrý učitel?

Fiktivní příběh přece nemůže nic naučit! Na první pohled to sice tak vypadá, tohle ovšem není tak úplně pravda. Nejenže v knihách jsou na každém řádku poschovávána moudra. Každý titul navíc vzniká s nějakým účelem. Autor chce veřejnosti něco sdělit, na něco poukázat. Z některých dobrých románů se proto naučíte mnohem víc než například z knih o osobním rozvoji.

Jestliže je tedy fikce vaším šálkem čaje, rozhodně se za to nestyďte. Právě naopak. Jen čtěte dál. Projděte si žebříčky knih například na portálu ČBDB.cz a najděte si další zajímavé čtivo, které vám pomůže ještě více rozvinout vaši sociální inteligenci.

Similar Posts