Lanýži jsou skupina hub, které se vyskytují velmi vzácně. Na tom by nebylo nic zvláštního. Jedná se však o houbu, která má velmi specifické aroma a chuť a která je ve světě gastronomie velmi žádaná.

Nejčastěji roste pod zemní, o to těžší je ji najít. Pro její hledání se využívají speciálně cvičení psi nebo prasata. U těch však hrozí, že jakmile ji naleznout, ihned ji sežerou, neboť i ona tuto pochoutku milují.

Tradiční čínská medicína připisuje této nevzhledné houbě (podobá se scvrklé bramboře) schopnosti mocného afrodiziaka. Kromě toho může podpořit delší život a to díky tomu, že roste v blízkosti stromových kořenů a může tak nasávat jejich esence a ukládat v sobě čistou energii přírody.

 

Chorvatsko a lanýži

Pro některé gurmány je podzimní cesta do chorvatska příležitostí, jak se o tyto kousky obohatit. Sezóna lanýžů je totiž od druhé poloviny září do konce listopadu. V Chorvatsku je to hlavně oblast Istrie a tak zde ubytování chorvatsko hledá velké množství návštěvníků. Roste zde hlavně vzácný lanýž bílý. Jedná se především o oblast Motovunských lesů. Ty se nacházejí více do vnitrozemí a některým svým návštěvníkům mohou připomínat oblast Toskánska. Místní lesy jsou výskytem lanýžů a jejich sběrem známé již velmi dlouhou dobu a využívají toho jak místní obyvatelé, tak turisté.

V průběhu podzimní sezóny můžete na různých místech Chorvatska zavítat na Dny lanýžů. Ty se konají třeba v Buzetu, Motovunu nebo Livande. Tyto dny trvají až do konce listopadu. Jejich součástí jsou různé výstavy, trhy, lidové slavnosti a soutěže, ale hlavním bodem jsou samozřejmě ochutnávky pokrmů s lanýži a výlety, které jsou spojeny s hledáním této lahodné houby. Pokud chcete zažít lanýžovou atmosféru, tak podzimní čas je to pravé období. Ubytování naleznete na portálu ubytovanivchorvatsku.cz.

Similar Posts