Být v pracovní neschopnosti má svá pravidla, která musí každý nemocný dodržovat. Osvětlíme vám základní pojmy, aby vás nic nezaskočilo ani kontrola v době nemoci.

Pojďme si nejdříve ujasnit, co to znamená být na neschopence. Pokud nám to zdraví neumožňuje a musíme kvůli nemoci zůstat doma, lékař nám vystaví tzv. neschopenku, která se skládá ze tří částí – list s modrým, žlutým a růžovým pruhem.

  • Modrý pruh – odevzdáváte ihned na začátku trvání své nemoci vašemu zaměstnavateli
  • Žlutý pruh – ten si necháte pro případné kontroly
  • Růžový pruh – odevzdáte zaměstnavateli (pokud pracovní neschopnost trvá déle jak 14 dnů) spolu s lístkem na peníze

Kdo mi nemoc proplatí?

První tři dny nemoci nejsou placené, od 4. dne proplácí nemocenskou váš zaměstnavatel až do 14 dne nemoci. Pokud zůstáváte na neschopence déle jak 14 dnů, přecházíte k proplacení k vaší okresní správě sociálního zabezpečení.

Co to jsou vycházky?

Vycházky určuje lékař, jsou to předem určené hodiny, v které můžete jít například na procházku nebo si jít nakoupit. Pokud k vám přijde kontrola na nemocenské a nezastihne vás v době, kdy nemáte určené vycházky doma, přejdete do řízení, kde většinou o dávky přijdete. Kontrola nemocenské může přijít kdykoliv, během týdne, i o víkendu – a to i v jakoukoliv hodinu.

Z čeho se nemocenská vypočítává?

Výpočet nemocenské provádí do 14 dne zaměstnavatel, od 14 dne nemoci OSSZ. Jeden den pracovní neschopnosti činí 60 procent redukovaného denního vyměřovacího základu, který se vypočítává z hrubé mzdy posledního zaměstnání za posledních 12 měsíců. Pro výpočet nemocenské v roce 2019 můžete použít různé online kalkulačky.

Nezbývá nám tedy nic jiného, než pravidla dané státem dodržovat. Pokud je porušíme, nemusí se nám ta „marodka“ vyplatit.

Similar Posts